Przejdź to treści
Szampony w kostce: lepszy sposób na zadbane włosy

Szampony w kostce: lepszy sposób na zadbane włosy

Szampon do włosów w kostce to naturalny kosmetyk, który w ostatnich latach zdobywa sobie coraz większą popularność jako zamiennik przemysłowych szamponów, ale stanowi też silną konkurencję dla mydeł do włosów – tak, między tymi dwoma produktami jest spora różnica.

Sprawdź ofertę szamponów w kostce Polskiego producenta "Z doliny Czeremchy"

Domowy szampon w kostce – czy to ma sens?

Szampony w kostce, jako produkty naturalne, budzą zrozumiałe zainteresowanie i wiele osób deklaruje, że chciałoby poznać przepis na szampon w kostce i przygotować sobie taki produkt samodzielnie. To będzie jednak dla zdecydowanej większości użytkowników zbyt dużym wyzwaniem. Dlaczego? Z kilku powodów. Pomijając wcale nie tak dobrą dostępność podstawowych składników, to już dobranie dodatków na pewno będzie skomplikowane. Poza tym, jak zrobić szampon w kostce, nie mając miejsca do dojrzewania takiego produktu? Żeby bowiem kostka nabrała swoich idealnych właściwości, musi być przez jakiś czas przechowywana w ściśle kontrolowanych warunkach.

Mówiąc w skrócie: teoretycznie da się przygotować w domu naturalny szampon w kostce, ale będzie to trudniejsze i dużo droższe niż zakup gotowego produktu tego typu w sklepie z kosmetykami najlepszych marek.

Mydło czy szampon do włosów i dlaczego (raczej) szampon?

Mydła do włosów są często przedstawiane jako prostsza alternatywa dla szamponów. Owszem, są prostsze, ponieważ co do zasady zawierają tylko zmydlone tłuszcze naturalne bez żadnych dodatków. Jednak to naturalny szampon w kostce ma optymalne pH (mydła są zasadowe, co sprawia, że wiele osób w ogóle nie odczuwa poprawy po ich użyciu), poza tym szampony można wzbogacić wyciągami i ekstraktami roślinnymi o konkretnym działaniu. To sprawia, że na przykład szampon w kostce Dolina Czeremchy ma kilka wariantów i można dobrać go do konkretnego typu włosów, co w przypadku mydła jest praktycznie niewykonalne.

Jeśli chodzi o ceny, to są one porównywalne w przypadku obu typów kosmetyków. Szampony na pewno są bardziej zróżnicowane i generalnie skóra reaguje na nie lepiej, ponieważ nie mają odczynu zasadowego, więc nie naruszają delikatnej równowagi skóry głowy.

Szampon do włosów w kostce: jaki będzie najlepszy?

Jak zwykle zaczniemy od podkreślenia, że nie istnieje idealny szampon w kostce. Jest wiele marek, których produkty można z czystym sercem polecić, ale wśród ich produktów każdy może mieć delikatnie inne zastosowanie, więc nie ma takiego, który będzie pasował absolutnie wszystkim.

 • Zacznijmy od tego, że nie trzeba (a nawet nie należy) kierować się głównie ceną. Choć jest ona ważna, to należy pamiętać, że drożej to nie zawsze lepiej. Z drugiej strony, szampon w kostce jest dość wydajny, więc można pozwolić sobie na zakup droższego wariantu, bo i tak starczy na długo.
 • Jeśli ma to być naturalny szampon w kostce, to warto zwrócić uwagę na skład. Niektóre, choć są opisane jako naturalne, tak naprawdę zawierają tylko niewielki dodatek naturalnych ekstraktów. Czy mogą być skuteczne? Oczywiście, ale jeśli wybierasz naturalne kosmetyki, bo chcesz być bardziej eko, to w takiej sytuacji pewnie dwa razy się nad tym zastanowisz.
 • Większość producentów wypuszcza na rynek szampony w kostkach w kilku wariantach. Nie, żeby były one ekstremalnie i dramatycznie różne, ale jeśli znajdziesz taki, który jest opisany jako zgodny z Twoim typem włosów, to prawdopodobnie właśnie ten kosmetyk zadziała najlepiej.
 • Nie musisz trzymać się tylko jednej marki. Nawet jeśli inne kosmetyki masz od jednego producenta, może się zdarzyć, że akurat najlepszy dla Ciebie szampon znajdziesz w ofercie innej firmy.

Sprawdź najczęściej kupowane szampony w kostce:

- Kwiat lotosu 
- Czeremchowy 
- Rokitnikowy 
- Owsiany 
- Melisowy

Jak dzięki naturalnemu szamponowi w kostce odzyskać piękne włosy?

Sama zmiana szamponu z supermarketu na dobry szampon w kostce oczywiście nie stanie się przyczyną cudu. Żeby osiągnąć wymarzony efekt, trzeba spełnić kilka warunków.

 • Pierwszym jest prawidłowy dobór szamponu. Warto postawić na takie, które zawierają łagodniejsze detergenty. Czy będą działały skuteczniej? Jak najbardziej!
 • Skóra głowy i włosy potrzebują od kilku dni do kilku tygodni, żeby zareagować właściwie na nowy kosmetyk. Stosowanie silniejszej chemii w przemysłowych szamponach wytrąca je z delikatnej równowagi i zanim ją odzyskają, musi minąć trochę czasu.
 • Włosów nie należy myć zbyt często. Dziś zresztą coraz odważniej sugeruje się wręcz jak najrzadsze ich mycie, dzięki czemu naturalna bariera ochronna łatwo się odbudowuje. Raczej nie poprawisz efektów, myjąc włosy dwa razy w ciągu dnia.
 • Nie należy od razu z góry zakładać, że po szamponie w kostce trzeba stosować tę samą odżywkę, co do tej pory. Często można z niej całkowicie zrezygnować, a niekiedy przynajmniej zmienić na delikatniejszą.

Szampon w kostce – jak używać?

W przypadku naturalnych szamponów w kostce ważny jest oczywiście skład, ale też prawidłowa technika użycia. Szampony w kostce nakłada się nie bezpośrednio, tylko najpierw na ręce, a dopiero później równomiernie na włosy. Należy je delikatnie wmasować w skórę głowy, żeby je prawidłowo rozprowadzić. Wiele szamponów w kostce pieni się słabiej od tradycyjnych i tu trzeba po prostu wyczuć, jaka ilość jest odpowiednia.

Dobrą zasadą jest maksymalne skrócenie czasu, przez jaki szampon do włosów w kostce pozostaje na włosach. Nawet jeśli jest to delikatny, całkowicie naturalny produkt, to zawsze ma choćby minimalny potencjał alergizujący lub wysuszający. Im lepszy szampon, tym jest to mniej widoczne, natomiast po umyciu włosów należy resztki szamponu spłukać letnią wodą.

Czas całej procedury należy tym bardziej skrócić, jeśli szampon zawiera naturalne olejki eteryczne, szczególnie cytrusowe, które są relatywnie drażniące, albo aromaty i barwniki. Wielu producentów kosmetyków naturalnych rezygnuje całkowicie ze stosowania substancji barwiących i zapachowych, ale lepiej sprawdzić to w składzie konkretnego produktu.

Mycie wrażliwej skóry szamponem w kostce

Szampony w kostce są często najlepszym wyborem dla skóry bardzo wrażliwej. Dzięki temu, że są zasadniczo delikatne, można je stosować często nawet na delikatnie podrażnioną skórę albo w stanach chorobowych (tę decyzję zawsze należy skonsultować z lekarzem). Jeśli jednak Twoim problemem jest skóra, która po prostu ma taką naturę, że szybko reaguje na każdy mocniejszy kosmetyk, możesz szampony w kostce wykorzystać do stworzenia delikatnej pianki myjącej. Wystarczy w tym celu roztrzepać niewielki fragment mydła w pojemniku z wodą i przemyć włosy samą wytworzoną w ten sposób pianą, która ma znacznie mniejsze stężenie substancji aktywnych niż samo mydło. Również należy zadbać o maksymalne skrócenie czasu całej procedury.

A może to tylko moda? Czy każdy skorzysta na zmianie szamponu na taki w kostce?

Zmieniając tradycyjny szampon do włosów na szampon w kostce, każdy może zyskać, ale nie zawsze będzie chodziło o najbardziej oczywiste korzyści. Są osoby, które mają bardzo odporną skórę głowy, która dobrze reaguje nawet na bardzo silne związki chemiczne stosowane w klasycznych szamponach. W takim przypadku zmiana na szampon w kostce nie przyniesie często bezpośrednich korzyści w postaci silniejszych czy bardziej błyszczących włosów. Są jednak inne pozytywne skutki wprowadzenia w swojej toaletowej rutynie tej jednej zmiany.

 • Szampony w kostce są bardzo często produkowane zgodnie z filozofią less/ zero waste. To oznacza, że wybierając taki produkt, dbasz o środowisko. Wiadomo – sam świata nie zbawisz, ale warto zrobić tyle, ile się tylko da.
 • Naturalne szampony w kostce zawierają mniej agresywnych środków chemicznych, a więc mniej ich resztek dostaje się do kanalizacji. To prawda, że przecież są oczyszczalnie, ale nie ma żadnego powodu, żeby obciążać środowisko dodatkowym balastem.
 • Długofalowo naturalne szampony są zdecydowanie mniej szkodliwe dla włosów i skóry głowy. Nawet jeśli nie obserwujesz żadnych negatywnych skutków zaraz po umyciu włosów zwykłym szamponem, to równowaga mikrobiologiczna skóry i tak jest zachwiana, a tego warto uniknąć.
 • Wiele osób zauważa, że choć sam szampon nie przynosi w ich przypadku rewolucyjnych zmian, to korzystając z szamponów w kostkach, nie muszą już używać odżywek ani płukanek, albo przynajmniej mogą robić to rzadziej. To również korzyść sama w sobie.

Zgoda, w szamponach w kostce jest pewnie również odrobina mody, ale akurat w tym przypadku jest to zmiana, która zwykle przynosi jakieś pośrednie lub bezpośrednie korzyści, więc można dać się porwać temu trendowi i przynajmniej wypróbować szampony w kostce którejś z profesjonalnych marek naturalnych kosmetyków. Wrócić do propozycji dużych koncernów zawsze można, ale jakoś niewiele osób się na to decyduje.

Polecane szampony w kostce: 

Ajurwedyjski szampon w kostce
Kwiat lotosu

Szampon poprawia kondycję włosów i skóry głowy, nadaje siłę i blask oraz objętość. Może wspomagać leczenie łupieżu, łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. 

Ajurwedyjski szampon w kostce 'Kwiat lotosu'

Szampon w kostce Czeremchowy

Ręcznie robiony szampon w kostce z serii "Polskie kwiaty, owoce i zioła"

- z olejem czeremchowym, olejem z pestek śliwek, ekstraktem z jabłka cukrowego, olejem z pestek malin, ekstraktem z czerwonej koniczyny

Do włosów normalnych i przetłuszczających się 

Szampon w kostce 'Czeremchowy'

Szampon w kostce rokitnikowy

Ręcznie robiony szampon w kostce z olejem rokitnikowym, ekstraktem z owoców róży, orzechami shikakai i masłem mango.

Szampon zwiększający objętość: do włosów cienkich i suchych

Szampon w kostce 'Rokitnikowy'

Szampon w kostce owsiany

Ręcznie robiony szampon w kostce z olejem owsianym, olejem makowym, olejem z gorczycy, jedwabiem owsianym i zielonym owsem. 

Do włosów wypadających i osłabionych 

Szampon w kostce 'Owsiany'

Szampon w kostce Melisowy

Ręcznie robiony szampon w kostce z olejkiem melisowym, lanoliną, olejem konopnym, olejem laurowym i zieloną glinką. Skutecznie oczyszcza skórę głowy i dostarcza jej wszelkich niezbędnych składników odżywczych. 

Do włosów normalnych i przetłuszczających się  

Szampon w kostce 'Melisowy'

 

Poprzedni artykuł Polscy producenci kosmetyków naturalnych – marki, które warto znać
Następny artykuł Polscy producenci kosmetyków naturalnych – marki, które warto znać