Przejdź to treści
Szampony i odżywki, który naturalny szampon do włosów wybrać?

Szampony i odżywki, który naturalny szampon do włosów wybrać?

Szampony i odżywki to te kosmetyki naturalne, które najłatwiej wymienić w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nie są drogie, a w przeciwieństwie do silnych koncernowych naprawdę świetnie działają na włosy, nie obciążając przy tym skóry głowy. 

Skąd bierze się popularność naturalnych kosmetyków do włosów?

Szampony naturalne to ten typ kosmetyków, który swoją popularność buduje już od dość dawna. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

 • Naturalne szampony bez SLS i SLES stały się modne, kiedy tylko do szerszej świadomości dostały się informacje o tym, jak silnym środkiem jest laurylosiarczan i o tym, jak negatywnie w długiej perspektywie działa na skórę głowy. A że zastąpić do w recepturach jest naprawdę bardzo łatwo, to szampon naturalny stał się oczywistym rozwiązaniem.
 • Naturalne kosmetyki do włosów budują swoją pozycję również dzięki temu, że w stosunku do tych popularnych (z wyłączeniem jedynie dyskontowych marek własnych) są naprawdę przystępne cenowo. Wiele osób więc sięgało po naturalne szampony raczej z ciekawości i w ramach eksperymentu, ale że efekty były więcej niż dobre, to już przy nich zostali.
 • Naturalny szampon do włosów w dłuższej perspektywie pozwala na znaczne uproszczenie całego rytuału pielęgnacyjnego. Zamiast szamponu, oliwki, mgiełki i pomady, wiele osób używa dziś już tylko samego naturalnego szamponu do włosów i ewentualnie od czasu do czasu odżywki.
 • Szampony naturalne miały łatwiejsze wejście na rynek, bo różnego rodzaju płukanki i domowej roboty odżywki były popularne już wcześniej, więc nie trzeba było długo nikogo przekonywać, że można te doświadczenia przenieść jeszcze poziom wyżej.

Dobra zamiana składników

W wielu opisach i recenzjach szamponów naturalnych autorzy piszą, że są to świetne kosmetyki, ponieważ zawierają ekstrakty czy olejki, które korzystnie działają na skórę głowy. W praktyce znacznie ważniejsze jest to, czego naturalny szampon nie zawiera, a nie to, co w nim jest. A co takiego znika z receptur?

 • Silne detergenty, takie jak SLS i SLE. One odpowiadają za bardzo szybką degradację bariery hydrolipidowej, zabijają pożyteczne bakterie, które kolonizują skórę głowy, a także działają drażniąco na wszystkie mikrouszkodzenia skóry głowy. Ich obecność w klasycznych szamponach jest przyczyną przesuszania włosów. Szampony naturalne korzystają zamiast tego z delikatnych detergentów, które działają łagodniej i nie mają tak niszczącego działania.
 • Silikony. Naturalne kosmetyki do włosów ich nie mają, a w klasycznych dodatek silikonu odpowiada za pozorny efekt naprawy: włos dalej jest zniszczony, ale po umyciu zostaje na nim równa warstwa silikonu. Na skórze głowy silikon zatyka pory i zabija bakterie, więc znów: naturalne szampony po prostu pozwalają skórze i włosom naturalnie wzrastać.
 • PEG-i. Generalnie te związki nie są szkodliwe, ale mają potencjał alergizujący silniejszy niż większość produktów naturalnych. To znaczy, że u niektórych osób mogą powodować swędzenie skóry głowy, a nawet wypadanie włosów, więc ich pozbycie się z receptury jest zawsze krokiem w dobrą stronę.
 • Szampon naturalny często nie zawiera też barwników ani aromatów, które nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, a w każdym przypadku mają (minimalny, ale niezerowy) potencjał alergizujący i podrażniający.

Który naturalny szampon do włosów wybrać?

Naturalne szampony do włosów, w zależności od tego, do jakiego typu włosów będą przeznaczone, mogą zawierać mnóstwo różnych dodatków i składników.

 • Uniwersalny naturalny szampon do włosów często będzie zawierał jakieś delikatne olejki. One powinny pozostawić na włosach bardzo cienką, niewidoczną warstwę ochronną. Wzmacniają też naturalną barierę hydrolipidową skóry głowy i sprawiają, że mikrobiota skóry rozwija się prawidłowo.
 • Szampon do włosów suchych może zawierać więcej olejków lub naturalnych maseł, dzięki czemu będzie doraźnie nawilżał i sprawiał, że gruczoły nie będą musiały od razu pracować na najwyższych obrotach. Poza tym jednak będzie zawierał też najczęściej ekstrakty roślinne, które będą łagodnie pobudzały produkcję łoju. Dzięki temu fizjologia skóry głowy będzie mogła wrócić na właściwe tory.
 • Szampony przeciw wypadaniu włosów mogą zawierać różne ekstrakty wzmacniające. Przede wszystkim istotne będzie dostarczenie kilku minerałów: cynku, krzemu czy manganu, które mają kardynalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mieszków włosowych. W tym kierunku działają też popularne w ostatnich latach szampony konopne (z olejkiem z konopi), ale są też receptury bardziej tradycyjne: ze skrzypem, brzozą albo dziegciem. 
 • Szampony do włosów kręconych zawierają delikatne ekstrakty, które tworzą na powierzchni włosów cieniutką warstwę filmu, zapobiegającą plątaniu się włosów i ułatwiającą rozczesanie.
 • Naturalne szampony do włosów farbowanych zawierają często owocowe ekstrakty o działaniu łagodnie rozjaśniającym lub ochronnym, a bywa, że są wzmacniane naturalnymi barwnikami, dzięki którym kolor nie zmywa się tak szybko, jak przy myciu klasycznymi szamponami.

Coś nowego: szampony w kostce

Szampony naturalne to nie tylko klasyczne płynne warianty. W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się też szampony w kostce. Ich skład bardziej niż szampon, przypomina mydło, ale są raczej miękkie, kremowe i bardziej od mydła delikatne. Po części ich popularność na pewno wynika z łatwej aplikacji, ale nie da się ukryć, że wiele z nich zwraca uwagę już samym wyglądem.

Poza tym niektóre naturalne szampony w kostce świetnie zmiękczają zarost, więc są chętnie używane przez panów, którzy nie mają ochoty budować potężnej baterii kosmetyków do golenia.

Jak wybrać naturalny szampon do włosów dla siebie?

W przypadku większości osób szampony naturalne – nawet dobrane nie do końca prawidłowo, będą zmianą na lepsze w stosunku do szamponów koncernowych. Dlaczego? Dlatego, że mają prostszy skład i są delikatniejsze, a pierwszym krokiem na drodze ku zdrowej skórze i włosom, jest przestać je obciążać. To jest jednak plan minimum – szampony bez SLS, PEG i parabenów pozwolą skórze głowy i włosom odetchnąć, ale żeby wykorzystać pełny potencjał, trzeba trochę lepiej dobierać kosmetyki.

Najłatwiej będzie oczywiście w przypadku, kiedy uda się dobrać szampon wprost po opisie: do włosów suchy, osłabionych, wypadających, blond itd. Rzecz jasna jest to tylko pewne przybliżenie, ale trudno oczekiwać, żeby od razu każdy klient przeprowadzał pełną analizę składu. Warto jednak przynajmniej szybko zerknąć na etykietę.

 • Jeśli ekstrakty i wyciągi są wymienione pod koniec, nawet czasem za substancjami zapachowymi, to co do zasady nie będą miały prawa działać: tak niskie stężenie i tak często bardzo delikatnych składników po prostu nie wywrze oczekiwanego efektu.
 • Niektóre szampony naturalne wcale naturalne nie są: producenci tylko je tak nazywają, żeby zwiększyć sprzedaż. Wciąż więc można znaleźć takie produkty, których drugim – zaraz po wodzie – składnikiem jest SLS. W takiej sytuacji praktycznie nie ma znaczenia, jakie będą naturalne dodatki, bo detergent o takiej mocy wymyje je wszystkie, zanim zaczną działać.
 • Siła naturalnych kosmetyków do włosów wynika z prostego składu. Jeśli lista składników liczy sobie kilkadziesiąt pozycji, to skuteczność często jest niższa niż przy szamponie z kilkunastoma składnikami.

Odżywki naturalne: konieczność czy opcja?

O naturalnych odżywkach do włosów warto na pewno myśleć, jeśli cały czas używa się silnych chemicznych szamponów, które osłabiają włosy lub podrażniają skórę głowy. Odżywka nieco wtedy złagodzi szkody, jakich to dokonuje. Na tej samej zasadzie warto polecić odżywki naturalne do włosów osobom, które dopiero zaczynają korzystanie z naturalnych szamponów. Regularne, acz niezbyt często korzystanie z odżywek w tym przypadku skróci czas potrzebny włosom na adaptację do nowej konstrukcji zabiegów pielęgnacyjnych.

Wiele osób nie będzie szczególnie potrzebowało odżywek, ale czasem warto nad nimi pomyśleć. Na przykład wtedy, kiedy dużo przebywasz na zewnątrz, masz delikatne, osłabione włosy, masz problemy z funkcjonowaniem skóry głowy itd. U pozostałych osób odżywka jest raczej opcjonalna i można ją stosować dużo rzadziej, niż się to proponuje przy najpopularniejszych produktach tego typu.

Szampon i odżywka: czy muszą być z tej samej serii?

Producenci w każdym przypadku powiedzą, że dla pełnego efektu trzeba użyć szamponu i odżywki z tej samej linii produktowej. To jednak nie jest prawda: nie ma żadnego powodu, żeby trzymać się kurczowo tej zasady, choć oczywiście jest to zawsze jedna z opcji. Jeśli szampon naturalny i odżywka tego samego producenta mają dobry skład i służą Twojej skórze głowy, to możesz ich używać w serii, ale nigdy nie traktuj jego jako konieczności.

Naturalne szampony i naturalne odżywki do włosów mają się nawzajem uzupełniać. Możesz kupować je niezależnie, kierując się własnymi kryteriami. Oczywiście nie ma większego sensu zakup szamponu do włosów suchych i odżywki do przetłuszczających się, ale wiele osób tak dobiera te dwa produkty, aby na przykład tylko jeden z nich zawierał dodatek substancji zapachowych. Ponieważ niektóre odżywki mają szczególne działanie i na przykład dodają włosom złote refleksy, łączy się je z bardzo różnymi szamponami.

Nie musisz kupować najdrożej

Szampony naturalne bywają dość kosztowne, weź jednak pod uwagę, że niektóre z nich są również ekstremalnie wręcz wydajne. Poza tym jakość musi kosztować i przed tym nie ma ucieczki. Odżywki stosuje się relatywnie rzadziej, bardzo rzadko codziennie, więc ich ceny też trzeba oceniać przez pryzmat tego, na jak długo starczy jedno opakowanie.

Jeśli wybierzesz produkty z oferty dobrych marek, to masz tu sporą rozpiętość cenową: wiele z nich będzie tylko nieznacznie droższych niż te szampony, których używasz obecnie, więc powinieneś przynajmniej dać im szansę, żeby przekonać się, że warto zapłacić te kilka złotych więcej.

Poprzedni artykuł Polscy producenci kosmetyków naturalnych – marki, które warto znać
Następny artykuł Naturalne kremy do twarzy, jak wybrać krem naturalny?