Przejdź to treści
Polscy producenci kosmetyków naturalnych – marki, które warto znać

Polscy producenci kosmetyków naturalnych – marki, które warto znać

Polskie firmy już niejednokrotnie zaskakiwały, w różnych branżach wprowadzając produkty przewyższające jakością konkurencyjne marki. Podobnie jest w przypadku naturalnych kosmetyków. Spora część z nich pochodzi to wyroby niedużych firm, w których priorytetem jest jakość, a nie ilość i zdecydowanie na nich warto się skupić.

Dlaczego warto kupić naturalne kosmetyki z Polski?

To nie tak, że Polscy producenci są jedynymi na świecie. Nie mają nawet dominującej pozycji na większości rynków, a jednak to właśnie ich kosmetyki naturalne, bio i organiczne warto kupić. Dlaczego? Wcale nie trzeba odwoływać się do wielkich haseł patriotyzmu gospodarczego, bo i bez nich jest wystarczająco dużo dobrych powodów.

Marki takie jak Melo, Dolina Czeremchy czy Ministerstwo Dobrego Mydła to nie są przybudówki dużych korporacji otwarte po to, żeby zdobyć rynek. To w większości niewielkie marki, które wyrastają na pasji pojedynczych osób lub grupki przyjaciół. I w zasadzie to nie powinno mieć wpływu na opinie klientów, ale ma, i to wyraźną. Make me Bio, Hagi, Manaya czy Veoli Botanica to kolejne z polskich marek – wszystkie je łączy specyficzne podejście biznesowe: nie stawia się na pierwszym miejscu dochodów, tylko recepturę, która ma dać konkretne korzyści tym, którzy kupią polskie kosmetyki.

  • Polskie kosmetyki naturalne często w dużym stopniu korzystają z lokalnej tradycji zielarskiej. Wykorzystuje się do ich produkcji rośliny, które od setek lat są wykorzystywane w tradycyjnych recepturach.
  • Naturalne polskie kosmetyki powstają bardzo często w niedużych zakładach, co pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę jakości i przekłada się na zdecydowanie wyższą jakość.
  • Niektóre polskie marki kosmetyczne mają własne laboratoria, w których badają nowe receptury i poprawiają stare. Dlatego Body Tones, Kanu czy Celloo są w stanie rywalizować z korporacjami kosmetycznymi jak równy z równym i często nawet wygrywać.
  • Polskie kosmetyki wykorzystują w dużym stopniu surowce pochodzenia naturalnego i z upraw ekologicznych. Zrównoważona gospodarka poprawia jakość surowca i sprawia, że dbając o siebie, możesz też zadbać o środowisko.
  • Polska kosmetyka wyrasta w najczystszych rejonach kraju, gdzie można pozyskiwać naturalne surowce najwyższej klasy.
  • Polskie kosmetyki często są lepiej dopasowane do potrzeb konsumenta niż te z dużych firm: prostsza receptura, niszowe wyroby trafiające w gusta bardzo specyficznych odbiorców – już nie trzeba szukać kompromisów w higienie i pielęgnacji.

Polskie marki ekologicznych kosmetyków nie mają za sobą może bardzo długiej tradycji, choć niektóre z nich powstały już mniej więcej 20 lat temu. To dość długo, aby dopracować receptury i stworzyć własny styl. Prawdziwy boom na kosmetyki naturalne to jednak ostatnie kilka lat i wtedy też większość firm mogła się naprawdę rozwinąć. Czy to wystarcza, żeby konkurować ze światowymi gigantami, którzy chwalą się, że do kadzi pełnej agresywnych środków chemicznych, dodali łyżeczkę olejku z rozmarynu? Marketingowo być może nie, ale jeśli chodzi o jakość, to polskie kosmetyki organiczne są coraz częściej doceniane również w profesjonalnych salonach SPA, gabinetach masażu i przede wszystkim w łazienkach osób takich jak Ty.

Nie znasz tych marek? Nie wszystkie musisz, ale niektóre powinieneś!

Tym, co wyróżnia takie marki jak Make me bio, Dolina Czeremchy czy Celloo jest fakt, że wiele z nich wcale nie stara się wyprodukować uniwersalnych olejków, kremów czy balsamów i mydeł. Niektóre polskie marki kosmetyków naturalnych wręcz celują we wprowadzaniu na rynek dość specyficznych typów kosmetyków: mydła bez barwników i aromatów, delikatne balsamy do skóry wrażliwej, szampony dla alergików, olejki wspomagające walkę z chorobami skórnymi. To sprawia, że o niektórych z tych producentów nie jest wcale głośno. 

To marki znane w dość wąskiej grupie odbiorców, które jednak mają już spory rynek zbytu ze względu na specyficzne receptury, najwyższą jakość czy szczególną skuteczność swoich produktów. Stąd płyną dwa wnioski:

  • jeśli szukasz po prostu dobrych kosmetyków, to marki takie jak Ministerstwo Dobrego Mydła czy Veoli Botanica tworzą bardzo ciekawe, uniwersalne linie naturalne, które stanowią wyborną alternatywę dla tego, co używasz w tej chwili;
  • niektóre marki powinny Cię zainteresować, jeśli Twoja skóra lub włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, a nie chcesz od razu używać silnie działającej chemii, żeby sobie poradzić ze swoimi problemami.

Z listą naturalnych kosmetyków z Polski warto się zapoznać. Nie chodzi tylko o to, że można w tym asortymencie znaleźć jakieś produkty dla szczególnej grupy użytkowników. Przede wszystkim warto zainteresować się organicznymi kosmetykami z Polski, ponieważ stanowią one doskonałą alternatywę dla innych, bardziej znanych marek.

Niektóre polskie kosmetyki naturalne są dostępne nawet w dużych sieciach handlowych, ale większość marek polega na własnej dystrybucji w małej skali, bo i produkcja nie odbywa się na przemysłową skalę. Przygotowanie kosmetyków trwa długo i wymaga wielkiej staranności, dlatego jeśli chcesz poznać najlepsze marki, trzymaj się z daleka od hipermarketów. Wiele kosmetyków naturalnych powstaje w manufakturach – te kupisz tylko w najlepszych sklepach i drogeriach.

Polskie marki kosmetyków naturalnych: z czego są znane i za co cenione?

Lista polskich producentów kosmetyków naturalnych jest dość długa i każdy może ją ułożyć po swojemu. Postanowiliśmy jednak przygotować krótkie zestawienie producentów, z których liniami szczególnie warto się zapoznać i przy okazji sprawdziliśmy, za co ich produkty zbierają najwięcej pochwał.

Make me bio

Make me bio to niewielka firma rodzinna, która na kosmetykach naturalnych buduje coraz szerszą rozpoznawalność. Podstawowym produktem tej firmy są sety, czyli zestawy kosmetyków, które łączy wspólny składnik. Są to linie, których elementy wzajemnie się uzupełniają, dając najlepszy efekt i zachowując jednolitość, jeśli chodzi o zapachy. Oczywiście poza setami można też kupić szampony naturalne Make me bio do różnych typów włosów, naturalne mydła czy delikatne i skuteczne płyny do mycia twarzy.

Melo

Melo to nieduża marka producenta, który swoje kosmetyki tworzy w 97% ze składników pochodzenia naturalnego. Bazując na organicznych wyciągach i ekstraktach, tworzy doskonałe hydrolaty nawilżające, kremy, maski czy peelingi. Kosmetyki naturalne Melo są lubiane za delikatną konsystencję, niewielki potencjał alergizujący i ceny poniżej limitu wyznaczonego przez produkcję koncernową.

Hagi

Hagi to marka niezwykła, ponieważ oferuje ręcznie wytwarzane kosmetyki, a w składzie wielu z nich znajdują się składniki pochodzenia roślinnego z roślin dziko rosnących. Tutaj powstała choćby specjalna linia pielęgnacyjna dla przyszłych mam, ale też kremy i olejki z dość rzadko spotykanymi egzotycznymi składnikami naturalnymi. Hagi ma bogatą ofertę pianek, kremów, soli i serum, które zapewniają doskonałą pielęgnację skóry.

Manaya

Manaya to niszowa marka, która jako źródło składników aktywnych do swoich kosmetyków naturalnych wybrała konopie. Tu jednak nie chodzi jedynie o modę, ale o szczególne właściwości, jakie ma CBD osadzony w odpowiedniej recepturze pianki, szamponu czy kremu. Są to wszystko produkty poddawane ścisłej kontroli jakości, w większości zawierają spore stężenia składników aktywnych, więc nie dziwi fakt, że zbierają mnóstwo pozytywnych opinii.

Veoli Botanica

Veoli Botanica to marka, która wyniosła kosmetyki naturalne na nowy poziom. Bo owszem, korzysta z surowców bio i organicznych, ale przetworzonych do bardzo zaawansowanych technologicznie receptur, co zwielokrotnia ich siłę oddziaływania. Kosmetyki tej marki przygotowywane są szczególnie z myślą o skórze narażonej na różne czynniki niszczące i stres. Nie jest to jedna linia, ale marka i tak skupia się przede wszystkim na zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry pod wpływem czynników środowiskowych.

Dolina Czeremchy

Dolina Czeremchy to kosmetyki wytwarzane ręcznie w Beskidzie Niskim. Nie tylko są to polskie kosmetyki naturalne, ale też akcesoria zero waste. Marka znana jest z bardzo delikatnych i łagodnych kosmetyków o minimalnym potencjale alergizującym. Idea jest prosta: naturalne składniki, jeśli są odpowiednio dobrane, będą wystarczająco skuteczne, żeby nie trzeba było sięgać po agresywną chemię. Dolina Czeremchy do kosmetyki, których można używać na co dzień, nie obawiając się o podrażnienia czy zmęczenie skóry.

Ministerstwo Dobrego Mydła

Ministerstwo Dobrego Mydła to jedna z najbardziej znanych marek polskich producentów naturalnych kosmetyków. Wbrew nazwie, oferta nie kończy się na mydłach. Ministerstwo przygotowuje też bardzo skoncentrowane naturalne hydrolaty, zestawy pielęgnacyjne czy glinki o różnym działaniu. Oferta jest bardzo rozbudowana i przy komponowaniu własnej listy zakupów można kierować się albo konkretnymi działaniami, albo zapachami.

Body Tones

Body Tones to jedna z najbardziej rozchwytywanych, ale nie tak bardzo znanych polskich marek naturalnych kosmetyków. Organiczne składniki są wykorzystywane do przygotowania samoopalaczy dopasowanych do kolorytu cery. Łagodniejsze niż koncernowe, bardzo skuteczne i trwałe receptury sprawiają, że dziś coraz więcej osób wybiera właśnie Body Tones, porzucając dotychczas stosowane rozwiązania.

Mokosh

Mokosh to bardzo charakterystyczna marka, która bazuje na surowcach roślinnych, nie używa pochodnych ropy, silnych detergentów, parabenów ani silikonów. Tutaj tradycja łączy się z nowoczesnością, ponieważ procedury są opracowywane przez laborantów zgodnie z najbardziej rygorystycznymi procedurami. W ofercie marki znajdują się oleje, olejki, sole, balsamy, peelingi i wiele innych, a wszystko pachnące naturą i działające w zgodzie z nią.

Kanu

Kanu to marka producenta naturalnych i wegańskich kosmetyków do pielęgnacji ciała. Jest to jedna z tych firm, która doprowadziła swoje receptury do takiej perfekcji, że dziś ważnym odbiorcą są salony SPA i gabinety odnowy biologicznej. W Kanu wykorzystanie naturalnych składników poparte jest badaniami laboratoryjnymi, każda receptura tworzona jest z apteczną dokładnością, żeby zagwarantować najsilniejsze działanie i najmniejsze ryzyko podrażnień. W ofercie firmy znajdują się olejki do kąpieli, peelingi, olejki do masażu czy mydła i szampony w kostce.

Celloo

Celloo to niszowa polska marka producenta naturalnych kosmetyków, która skupia się, jak nietrudno zgadnąć, na kosmetykach wspomagających walkę z cellulitem. Poza peelingiem, olejkiem i balsamem, w ofercie są też akcesoria do automasażu antycellulitowego. Wszystko to kosmetyki naturalne, które w delikatny sposób wspomagają łagodzenie cellulitu i pozwalają pozbyć się go bez działania agresywną chemią na skórę.

Każdy z tych producentów ma jakąś swoją cechę charakterystyczną. Niektórzy postarali się, żeby nawet etykiety były z daleka odróżnialne, ale przecież nie o opakowania tu chodzi. Niektóre marki budują swoje linie całkowicie ręcznie, w innych produkcja jest zautomatyzowana, ale nadal zachowana jest idea wielkiej czystości naturalnych składników. Lista nie kończy się oczywiście na tych markach, które przedstawiliśmy wyżej – jeśli odwiedzisz dobry sklep, to zapewne poznasz jeszcze innych producentów, jednak firmy wskazane w naszej liście są zdecydowanie najciekawsze. Ich linie kosmetyków są specyficzne, tworzą doskonałe zestawy i są bardzo lubiane przez ludzi takich, jak Ty.

Która marka jest dla mnie?

Być może zastanawiasz się, który z producentów polskich kosmetyków ekologicznych ma linię stworzoną dla Ciebie. Jak widzisz, wybór nie musi być trudny. Wszystkie marki polskich producentów kosmetyków mają w sobie coś wyjątkowego, a jednocześnie współdzielą podobne wartości: zamiłowanie do natury, chęć tworzenia delikatnych, skutecznych kosmetyków, a jednocześnie pragnienie, żeby miały one przyjemny zapach (a często także kolor).

Polecamy Ci sięgnięcie po polskie ekologiczne kosmetyki, jeśli Twoja skóra ma szczególne wymagania – produkty koncernowe wtedy zdecydowanie się nie sprawdzają, a apteczne są kilkukrotnie droższe i nadal nierzadko mają spory potencjał podrażniający. Wybierz specjalistyczną markę, jeśli istnieje taka, której kosmetyki lepiej odpowiadają Twoim potrzebom, pozostań przy kosmetykach naturalnych od bardziej wszechstronnych producentów, jeśli po prostu chcesz wreszcie odciąć się od klasycznych rozwiązań.

W naszym sklepie nie ma marki, która byłaby złym wyborem. Którąkolwiek wybierzesz – zrobisz dobrze. Nie skupiaj się zresztą na nazwie producenta. Tym, co powinno być najważniejsze, jest skład i dopasowanie kosmetyków do Twoich potrzeb. Kiedy już poznasz większą część oferty, na pewno będziesz mieć swoje ulubione marki. Dobrze by było jednak pamiętać i o tym, żeby od czasu do czasu sięgnąć po jakieś nowości. Twoja skóra też będzie domagała się odmiany, a nowe propozycje w naszym sklepie na pewno będą trzymały poziom. Nawet więc kiedy już okopiesz się na swojej pozycji, warto czasem kupić coś innej marki.

Nie musisz iść za tłumem – tłum się często myli. Wybieraj marki kosmetyczne, które tworzą kosmetyki naturalne z myślą o ludziach takich, jak Ty. Producenci dbają o jakość, my dbamy o to, żeby kosmetyki nie traciły swoich właściwości w czasie magazynowania, a Ty możesz cieszyć się nimi na wyciągnięcie ręki w każdej chwili.

Kiedy warto sięgnąć po naturalne kosmetyki ekologiczne z Polski?

Polscy producenci kosmetyków naturalnych tworzą bardzo różnorodne produkty. Być może zresztą jeszcze brakuje Ci przekonania, bo wydaje Ci się, że to, czego używasz w tej chwili, jest całkiem niezłe. Być może, ale najprawdopodobniej zmiana na kosmetyki ekologiczne przyniosłaby więcej korzyści.

Kup sobie dobry set kosmetyków ekologicznych i naturalnych, jeśli chcesz w pełni sprawdzić ich potencjał. Możesz wybrać albo gotową paczkę, albo przejrzeć cały katalog i dobierać pojedyncze produkty, żeby całkowicie zastąpić gamę kosmetyków, których używasz obecnie. Postaraj się jednak przy tym maksymalnie ograniczać liczbę produktów wykorzystywanych w codziennych rytuałach. Skład kosmetyków naturalnych jest często prostszy niż to, co możesz przeczytać na etykietach klasycznych produktów, za to nie ma tam drażniących, alergizujących czy często po prostu przesadnie silnie działających środków. Kosmetyka naturalna to proste i skuteczne zabiegi bez nadmiarowej chemii, która ma tylko łagodzić niekorzystne skutki działania innych środków.

Kup sobie kosmetyki naturalne z Polski, jeśli chcesz po prostu wzbogacić swoją kosmetyczkę lub domowe SPA. Możesz nadal w większości stosować te kosmetyki, z których korzystasz teraz, ale półkule kąpielowe, hydrolaty naturalne, delikatne pianki czyszczące czy naturalne sole i peelingi będą po prostu ciekawym urozmaiceniem. Dodadzą Twoim zabiegom pielęgnacyjnym zapachu i uroku, a przy okazji być może pozwolą wyeliminować jeden lub dwa z listy tradycyjnych bardzo silnie działających preparatów. Nie musisz od razu tworzyć całej kosmetycznej rutyny all-natural, możesz wprowadzać zmiany stopniowo i tylko na tyle, na ile czujesz się z nimi swobodnie.

Przeszukaj katalog naturalnych kosmetyków polskich marek, jeśli Twoja skóra ma problemy: trądzik, łojotok, jest przesuszona, podrażniona, delikatna, masz skłonności do stanów zapalnych lub otarć. Zidentyfikowanie typu skóry i indywidualnych problemów pozwoli Ci dobrać kosmetyki naturalne, które będą miały składniki idealnie odpowiadające Twoim specyficznym potrzebom. Łagodzące olejki, wyciągi wzmacniające, naturalne kompleksy odżywcze – kosmetyki organiczne i ekologiczne z Polski mogą być tym, co nareszcie pozwoli Twojej skórze odżyć na nowo bez konieczności sięgania po bardzo silne środki.

Sprawdź też naturalne kosmetyki polskich firm, jeśli szukasz niebanalnego pomysłu na prezent dla tych, na których najbardziej Ci zależy. Dawniej naturalne kosmetyki kojarzyły się najwyżej z szarym mydłem, ale dziś są pięknie pachnące, kolorowe, mają ciekawe opakowania, a przy okazji cały czas pozostają maksymalnie praktyczne. To może być prezent, który będzie miał wszystkie inne prezenty pod sobą. Oczywiście tutaj radzimy Ci wybrać raczej uniwersalny zestaw albo elegancki set, chyba że wiesz więcej o problemach ze skóry osoby, której zamierzasz taką paczkę wręczyć – wtedy możesz wybrać coś z linii specjalistycznej.

Postaw na naturalne kosmetyki z Polski, jeśli bliskie są Ci idee less/ zero waste, ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. Zdecydowana większość marek polskich producentów kosmetyków ekologicznych korzysta z surowców ze zrównoważonych upraw, bardzo często minimalizowana jest też ilość materiałów opakowaniowych, a te, które są wykorzystywane, nadają się do recyklingu lub powstają z materiałów powtórnie przetworzonych. Wybierając kosmetyki naturalne, możesz pomóc nie tylko swojej skórze, ale też ulżyć choć trochę środowisku. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to tylko niewiele znaczący gest we wszechogarniającej bylejakości, to postęp dokona się właśnie dzięki takim małym wyborom.Poprzedni artykuł Kule kąpielowe
Następny artykuł Szampony w kostce: lepszy sposób na zadbane włosy