Przejdź to treści
Moc zdrowego nawilżonego powietrza

Moc zdrowego nawilżonego powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wysuszone powietrze skutkuje wieloma niekorzystnymi dla zdrowia objawami, kaszel, łzawienie oczu czy niespokojny sen to tylko kilka z nich. Problem pojawia się szczególnie w okresie zimowo jesiennym, kiedy trwa okres grzewczy a mieszkania wietrzone są znacznie rzadziej ze względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Warto również pamiętać, że wysuszone powietrze wpływa na nasze otoczenie, drewniane podłogi na skutek niskiej wilgotności powietrza rozsychają się i kurczą tworząc nieestetyczne szczeliny, lub pęknięcia. Roślinność domowa nie pozostaje obojętna wobec suchego powietrza, pomimo regularnego podlewania potrafi wysychać, zwłaszcza przy końcach liści, które pobierają wilgoć z otoczenia. Nawilżacz powietrza nie tylko zwiększa wilgotność powietrza, bardziej rozbudowane modele wyposażone są w jonizatory, które neutralizują wpływ urządzeń elektrycznych na nasz organizm. Dyfuzory potrafią również stanowić doskonały element wystroju wnętrza, oraz pełnić funkcję lampki nocnej. Jednak rynek nawilżaczy jest obfity, dlatego poniżej kilka wskazówek ułatwiający wybór właściwego.

Nawilżacze parowe

To najczęściej spotykane na rynku nawilżacze, są jednym z tańszych rozwiązaniem polegającym na podgrzewaniu wody, która w odpowiedniej temperaturze paruje nawilżając nasze otoczenie. Dodatkowym plusem jest fakt, że w podczas podgrzewania wody usuwane są bakterie, co gwarantuje nawilżeni czystą parą wodną. Ponadto są to urządzenia o dużej wydajności, dlatego stosunkowo nieduże urządzenie jest w stanie znacząco podnieść zawartość wody w powietrzu. Sama praca urządzenia jest  cicha, co nie powinno zakłócać snu czy codziennej egzystencji, nawet w pobliżu urządzenia. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie są pewne czy potrzebują tego typu urządzenia, ponosząc niewielki koszt wyeliminują konsekwencje negatywnego wpływu przesuszonego powietrza a w sytuacji gdy nie będzie zachodziła potrzeba nawilżania otoczenia zastąpi nocną lampkę czy dyfuzor do aromaterapii.

 

Nawilżacze ewaporacyjne

Są to urządzenia, które zadbają o jakość powietrza w naszym domu w najbardziej neutralny sposób. Działają na zasadzie naturalnego odparowywania powietrza z maty ewaporacyjnej, oczyszczając jednocześnie powietrze z brudu i kurzu. Wymagają jednak regularnej wymiany mat, oraz kostek/elektrod jonizujących (o ile takie posiadają) co kilka miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania. Jest to rozwiązanie, które pobiera stosunkowo niewiele energii elektrycznej, w związku z czym wpływa nieznacznie na wysokość rachunków. Wydajność urządzenia nie jest tak wysoka jak nawilżaczy parowych, jednak w zupełności wystarczy do poprawienia jakości powietrza w pokoju w którym spędzamy najwięcej czas. Nawilżacz ewaporacyjny pracuje głośniej, niż parowy czy ultradźwiękowy, dlatego warto uruchomić go w czasie gdy udamy się na zakupy czy wieczorny spacer.

 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Kolejny rodzaj nawilżacza dostępny na rynku, które nawilżają powietrze za pomocą drań ultradźwiękowych wprowadzając do otoczenie rozdrobione cząsteczki wody za pomocą wbudowanego wentylatora. Są to urządzenia, które pracują zdecydowanie ciszej od pozostałych, emitując najmniej decybeli. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ludzi zwierzęta słyszą dźwięki o wysokiej częstotliwości, dlatego podczas pracy nawilżacza mogą być zaniepokojone. Posiadaczy zwierząt powinni wybrać inny rodzaj urządzenia. Skutecznie podnoszą jakość powietrza, gdyż ich wydajność jest naprawdę wysoka przy znikomym zużyciu energii elektrycznej. Często posiadają wbudowany higrostat, który uruchamia bądź dezaktywuje urządzenie po osiągnięciu wymaganej wilgotności powietrza, dzięki czemu nie musimy się martwić o to czy nasze środowisko nie stanie się zbyt mokre co może doprowadzić do pojawienia się pleśni czy grzybów.

 

Klasyczne nawilżacze

Zazwyczaj są to zbiorniki na wodę zakładane na grzejnik, ich wydajność jest niska, ale również koszty zakupu nie powinny być wyzwaniem, mało tego możemy wykorzystać już posiadane wyposażenie kuchni takie jak miski. Cząsteczki wody odparowują naturalnie pod wpływem ogrzania wody, dlatego nie wymagają zasilania prądem, nie emitują dźwięku, jednak efektywność takiego rozwiązania jest znikoma. By zwiększyć ilość wody w powietrzu może pomóc nawet zmoczony materiał umieszczony na grzejniku, jednak nie zastąpi to powyższych nawilżaczy.

Nawilżacz-dodatkowe funkcje

Obecnie dostępne na rynku nawilżacze powietrza posiadają szereg dodatkowych funkcji, które mogą ułatwić wybór właściwego dla nas urządzenia. Począwszy od lampek nocnych, wbudowanych głośników bluetooth,, usuwaniu bakterii, kurzu, jonizowaniu czy możliwości zastosowania do aromaterapii.

Nawilżacz wyposażony w jonizator

Niekiedy na rynku można spotkać nawilżacze, które posiadają wbudowany jonizator jonów ujemnych. Urządzenia elektryczne, które wszyscy posiadamy w domu takie jak telewizor, komputer, smartfon czy kuchenka mikrofalowa emitują jony dodatnie. Ich wysoki współczynnik w otoczeniu powoduje apatię, zmęczenie fizyczne czy psychiczne i zmniejsza wydajność organizmu. Jonizator szczególnie pomocny okażę się w mieszkaniach, w których znajduje się szczególnie dużo urządzeń elektrycznych, ale również w biurach czy salach wykładowych wyposażonych w liczny sprzęt emitujący jony dodatnie. W środowisku naturalnym eliminacja jonów dodatnich zachodzi między innymi podczas wyładowań w trakcie burzy, jednak elektryfikacja środowiska postępuję, dlatego też powinniśmy dbać o emitancję jonów ujemnych.

Dyfuzory do aromaterapii

Kolejną z dodatkowych funkcji nawilżaczy powietrza, jest możliwość zastosowania ich jako dyfuzorów olejków eterycznych, których wdychanie doskonale wpływa na schorzenia dróg oddechowych. Ponad to potrafią zastąpić chemiczne odświeżacze powietrza wypełniając nasz dom przyjemnym zapachem lasu, mięty, herbaty czy owoców. Dodatkowo może zostać użyty do inhalacji, która przy doborze odpowiednich  olejków potrafi wyleczyć, lub zmniejszyć objawy takich chorób jak katar, ból gardła czy zatkane zatoki. Watro wspomnieć, że inhalacja powinna odbywać się regularnie, nawet dwa razy dziennie, gdyż dopiero długotrwałe i cykliczne stosowanie przynosi realne rezultaty. Istotne jest to by wybrać olejki naturalnego pochodzenia, bez dodatków substancji chemicznych, pozyskiwane w sposób naturalny. Charakteryzują się nietłustą konsystencją, oraz naturalnym zapachem w zależności od źródła, podejrzenia powinny wzbudzić zbyt intensywnie pachnące olejki, których intensywność może wynikać i zastosowania związków pochodzenia nienaturalnego.

 

 Podsumowanie

Obecne oferty sklepów obfitują w mnóstwo modeli nawilżaczy, od prostych urządzeń nie wymagających dużej ingerencji po skomplikowane i rozbudowane modele z wieloma dodatkowymi funkcjami. Wybór najlepiej dobranego to nie lada wyzwanie, by je ułatwić warto zwrócić uwagę, na takie czynniki jak:

  • Wydajność
  • Głośność pracy
  • Konserwację
  • Zużycie energii
  • Dodatkowe funkcje
  • Obecność zwierząt w domu
  • Cenę

Biorąc pod uwagę powyższe elementy wybór nawilżacza powinien być już jedynie formalnością. Po określeniu naszych potrzeb dotyczących miejsca zamieszkania takich jak metraż, akustyka, oraz budżetu jakim dysponujemy z łatwością znajdziemy urządzenie, które zaspokoi nasze potrzeby. Jakość powietrza w naszych domach to niezwykle istotny aspekt, nawet jeśli nie spędzamy tam wiele czasu podczas dnia, to każdego wieczoru lądujemy w łóżku aby naładować baterie, warto by sen był maksymalnie efektywny dając nam siłę na każdy kolejny dzień. Pamiętajmy też o innych mieszkańcach naszego domu, przy doborze nawilżacza zwróćmy uwagę, na to czy jest przyjazny dzieciom i zwierzętom by uniknąć negatywnych konwekcji. Zamiast kupować kolejną lampkę nocną, jonizator powietrza czy dyfuzor do inhalacji wybierzmy nawilżacz powietrza, który posiada już te funkcje.

Sprawdź naszą ofertę nawilżaczy!

Poprzedni artykuł Poznaj 5 najlepszych organicznych szamponów w kostce
Następny artykuł Segregacja kosmetycznych śmieci