Przejdź to treści
Mentol: co to jest, jak działa i korzyści zdrowotne

Mentol: co to jest, jak działa i korzyści zdrowotne

Chociaż postrzegaliśmy mentol jako składnik naszych produktów zdrowotnych i kosmetycznych, wielu z nas nie wie o nim zbyt wiele. Skąd to pochodzi? Co to robi? Czy to jest dla nas dobre?

Mentol to organiczny związek pozyskiwany z olejków Mentha, rodzaju roślin z rodziny miętowych. Może być syntetyzowany i jest stosowany jako przyprawa lub zapach w różnych produktach.

Znany ze swoich właściwości chłodzących i leczniczych, mentol jest popularny w pastach do zębów, płynach do płukania ust, kroplach na kaszel, lekach na przeziębienie, balsamach do ust, balsamach do ciała i nie tylko. Jest stosowany w leczeniu płytki nazębnej lub bakterii w jamie ustnej, kaszlu, bólu gardła oraz drobnych dolegliwości bólowych.

Jak działa mentol?
Mentol daje efekt chłodzący, który „tworzy przyjemne odwrócenie uwagi od bólu i innych podrażnień”.

Chociaż mentol w rzeczywistości nie obniża temperatury ciała, pobudza termoreceptory organizmu. To wysyła sygnał do mózgu, że organizm się ochładza.

Mentol jest często łączony z innymi składnikami aktywnymi w środkach przeciwkaszlowych, środkach ochrony skóry i innych produktach. Ponieważ pomaga odświeżyć i ożywić, mentol może być używany na wiele sposobów - niezależnie od tego, czy jest to plaster chłodzący na bóle głowy, czy kojący balsam do skóry, który leczy nadmierną ekspozycję na słońce, swędzenie i stany zapalne.

Oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych mentol działa wiatropędnie. Pomaga rozluźnić mięśnie jelit i leczy dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Może być połknięty, wdychany lub stosowany miejscowo na skórę. Miejscowo stosuje się go na ból i stan zapalny. Aby uzyskać więcej informacji na temat miejscowego dawkowania, zapoznaj się z określonymi wytycznymi tutaj.

Aby pomóc w problemach trawiennych, możesz przyjmować doustnie mentol w herbacie miętowej, kapsułce lub nalewce.

Chcesz zrobić herbatę miętową w domu? Wypróbuj ten prosty przepis:
Doprowadź 2 szklanki wody do wrzenia.
Wyłącz ogrzewanie.
Dodaj cztery porwane listki mięty do wody.
Pozostaw liście na 5 minut i przykryj garnek.
Odcedź herbatę do kubka.
Cieszyć się!

Korzyści zdrowotne wynikające z mentolu

Łagodzi niestrawność i łagodzi objawy IBS
Jednym z głównych składników olejku miętowego jest mentol. Badania pokazują, że ludzie szybciej trawią pokarm przyjmując olejek miętowy z posiłkami, co jest szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Mentol jest również korzystny w łagodzeniu objawów IBS. Według jednego z badań 75% pacjentów, którzy przyjmowali olejek miętowy przez jeden miesiąc, miało mniej objawów IBS niż grupa placebo, gdzie tylko 38% zauważyło poprawę.

Poprawia pracę mózgu
Udowodniono naukowo, że olejek miętowy poprawia pamięć. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy przez pięć minut przed testem wąchali olejek miętowy, mieli lepszą pamięć w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Według innego badania, zapach olejku miętowego podczas jazdy zwiększa czujność i zmniejsza frustrację i zmęczenie.

Zwalcza objawy przeziębienia
Mentol pomaga przy przeziębieniu i grypie poprzez poprawę oddychania przez nos.

Olejek z mięty pieprzowej ma również właściwości przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu objawów przeziębienia, zwłaszcza zakażonych receptorów śluzu w zatokach. Mentol pomaga otworzyć drogi oddechowe i usunąć śluz.

Zmniejsz ból głowy
Udowodniono, że stosowanie olejku miętowego na czoło i skronie pomaga przy bólach głowy. Mentol rozluźnia mięśnie i łagodzi ból.

Należy pamiętać, że olejek miętowy należy rozcieńczyć przed użyciem. Możesz go połączyć z innym olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy.

Dodaje energii
Jeśli chcesz poczuć się bardziej energiczny w ciągu dnia, mentol może załatwić sprawę. Jedno z badań wykazało, że olejek miętowy może pomóc zwalczać zmęczenie i poprawiać wydajność ćwiczeń.

Wraz z mentolem pomagającym „rozluźnić mięśnie gładkie oskrzeli”, nastąpił również „wzrost wentylacji i stężenia tlenu w mózgu oraz spadek poziomu mleczanu we krwi”, co przyczyniło się do zwiększenia energii.

Zwalcza bakterie
Jedną z największych zalet olejku miętowego są jego właściwości przeciwbakteryjne. Liczne badania wykazały jego skuteczność w zwalczaniu bakterii.

Według jednego z badań inkubacja olejku miętowego z opornym na antybiotyki Staphylococcus aureus, blokuje produkcję toksyn bakteryjnych. Skuteczność wzrastała wraz ze wzrostem dawki.

Zasady bezpieczeństwa
Mentol jest zatwierdzony przez FDA i bezpieczny, gdy jest stosowany zgodnie z etykietą Drug Facts. Jeśli masz jakieś szczegółowe pytania dotyczące produktu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Poprzedni artykuł 7 książek, które rozszerzą twój umysł
Następny artykuł Jak lepiej dostosować się do zmian