Przejdź to treści
Jak wyznaczać sobie cele w życiu, którego naprawdę pragniesz

Jak wyznaczać sobie cele w życiu, którego naprawdę pragniesz

W pewnym momencie naszego życia wielu z nas utknęło na autopilocie. Wykonując ruchy bez energii i podniecenia, czujemy się zagubieni i niespełnieni. Pozostaje nam pytanie: „Jaka jest moja pasja? Jaki jest mój cel? ”

W miarę dorastania wielu z nas traci radość, rezygnując z młodzieńczych marzeń, aby kontynuować karierę, która przyniesie nam status i sukces. Wpisujemy się w przekonanie, że musimy porzucić nasze pasje, aby realizować bardziej realistyczne cele. A smutna prawda jest taka, że ​​spędzamy lata dążąc do tego, co naszym zdaniem przyniesie nam radość, a kiedy osiągniemy te cele, nie przyniesie nam to szczęścia, jakiego oczekiwaliśmy. Bez względu na to, co robimy i jak ciężko pracujemy, czujemy, że czegoś brakuje.

Główny problem polega na tym, że stawiamy sobie złe cele - a stawiając złe cele, w istocie skazujemy się na porażkę. Oto pięć kroków do wyznaczenia celów szczęśliwego, satysfakcjonującego życia:

Dostosuj się do swoich podstawowych wartości
Czy gonisz za pieniędzmi, zamiast gonić za swoją pasją? Wiele osób wybiera wysoko płatne wynagrodzenie w firmie, której nie lubi, zamiast dążyć do tego, co sprawia, że ​​czują się spełnieni.

Aby pomóc Ci znaleźć swoją pasję i poprowadzić Cię we właściwym kierunku, oto pięć pytań, które możesz sobie zadać:

Co byś zrobił, gdyby twoje pieniądze nie były częścią równania?
Czy używając swojej odpowiedzi na numer jeden, tracisz poczucie czasu, kiedy robisz (____)?
Czy nadal znajdujesz czas na (____), nawet gdy jesteś zajęty?
Czy czujesz się spełniony, gdy to robisz (____)?
Co kochasz w sobie?
Te pytania zapewnią cenny wgląd w Twoje mocne strony, co kieruje Cię na głęboki poziom i co da Ci poczucie celu.

Podejmij działanie
Prawdziwym powodem, dla którego zmiana jest tak trudna, jest to, że kiedy myślimy o celu, który chcemy osiągnąć, zwykle skaczemy daleko w przyszłość. Myślenie o wszystkich krokach, które trzeba wykonać, aby się tam dostać, jest przytłaczające, powodując, że zamykamy się i poddajemy.

Nasze mózgi są zaprojektowane tak, aby zwiększać ryzyko i chronić nas przed wszystkim, co niepewne lub niebezpieczne. Problem w tym, że nie oddziela postrzeganego zagrożenia od rzeczywistego niebezpieczeństwa. Gdy się wahasz, do mózgu wysyłany jest sygnał stresu. Więc nie czekaj! Masz tylko małe okno, aby przejść od pomysłu do działania, zanim twój mózg wkroczy i sabotuje każdą zmianę w zachowaniu.

Wielu z nas wierzy, że musimy czuć się zmotywowani, aby się zmienić. Wierzymy, że pewnego dnia będziemy wystarczająco odważni. Pewnego dnia będziemy gotowi. Ale tak nie działa motywacja. Nigdy nie poczujesz się zmotywowany.

Według badań „motywacja poprzedza działanie”. Psycholog Clifford Lazaus, Ph.D. wyjaśnia: „po zainicjowaniu działania motywacja ma tendencję do nabierania rozpędu i coraz łatwiej jest kontynuować to, co zaczęło”.

Tak więc, wbrew powszechnemu przekonaniu, akcja jest najważniejsza. Im szybciej podejmiesz działanie, tym szybciej będziesz zmotywowany. To samo dotyczy wyznaczania celów. Przestań czekać i zacznij działać. Zapisz swoje dzisiejsze cele.

Zacznij od czegoś małego
Gdy podejmiesz działania, zaczniesz nabierać rozpędu. To wtedy twój mózg zacznie działać dla ciebie, a nie przeciwko tobie. Badania pokazują, że niedokończone zadania z większym prawdopodobieństwem pozostaną w pamięci w porównaniu z ukończonymi. Jest to znane jako efekt Zeigarnika.

Rosyjska psycholog Bluma Zeigarnik przeprowadziła badanie, w ramach którego poproszono uczestników o wykonanie kilku zadań. Podczas niektórych zadań uczestnikom przerywano, zanim mogli je wykonać. Kiedy zadawano im dodatkowe pytania, pamiętali zadania, w których przerywano im o wiele szybciej.

„Mózg ma ogromną potrzebę dokończenia tego, co zaczął” - donosi Psychology Today. „Kiedy nie może czegoś ukończyć, utknie na tym. Natrętne myśli o tym, czego nie mogliśmy skończyć, mogą pojawić się w naszych głowach jako sposób przypomnienia systemowi poznawczemu, że coś jeszcze musi zostać ukończone ”.

Wyznacz realistyczne cele
Jeśli chcesz osiągnąć duży cel, musisz nabrać rozpędu. A jedyny sposób, w jaki możesz nabrać rozpędu, to poczuć, że robisz postępy. Wyznaczając małe cele i je osiągając, zwiększysz pewność siebie, której potrzebujesz, aby iść dalej.

Lewis Howes, światowej sławy trener kariery i przedsiębiorca, powiedział kiedyś: „Twoje życie nigdy się nie poprawi, jeśli nie zaczniesz wprowadzać codziennych ulepszeń”.

I zanim się zorientujesz, osiągniesz swój wielki cel. Zaczniesz czerpać korzyści ze swojego zaangażowania i konsekwentnego zachowania.

Skoncentruj się na swoich postępach, a nie na efekcie końcowym
Nadejdzie czas, kiedy będziesz miał ochotę się poddać. Napotkasz przeszkodę, która wydaje się nie do pokonania i będziesz miał dwie możliwości: zrezygnować lub pokonać ją, aby przejść na następny poziom.

To decydujące momenty, w których ważne jest, aby trzymać się swojej wizji. Nie trać z oczu ciężkiej pracy, którą włożyłeś. Zamiast dać się wykoleić z powodu rozczarowania, użyj go jako narzędzia do nauki i idź naprzód.

Co najważniejsze, ciesz się podróżą! Nie czekaj
Poprzedni artykuł Nauka budowania nowych nawyków i zmiany tych, które chcemy zakończyć.
Następny artykuł 5 sposobów, aby być bardziej otwartym