Przejdź to treści
Jak lepiej dostosować się do zmian

Jak lepiej dostosować się do zmian

Charles Darwin powiedział kiedyś: „To nie jest najsilniejszy z gatunków, który przeżywa, ani najbardziej inteligentny. To ten, który najlepiej dostosowuje się do zmian ”. I spójrzmy prawdzie w oczy: przez całe życie zmiana jest nieunikniona. Kiedy stajesz przed zmianą, możesz z nią walczyć lub ją zaakceptować.

Przypomnij sobie przejście z gimnazjum do liceum, wyprowadzkę z domu rodziców i pierwsze rozstanie. Wszystkie te doświadczenia były nowe i przerażające, ale przedostałeś się na drugą stronę. To w tych chwilach rozwijasz się najbardziej i stajesz się silniejszą i lepszą wersją siebie.

Często zmiana jest na ciebie narzucana, nawet jeśli nie jesteś na to gotowa. To normalne, że czujesz się przytłoczony, ale im lepiej potrafisz się przystosować, tym szybciej uwolnisz swój potencjał.

Chcesz wzmocnić swoje mięśnie adaptacyjne? Sprawdź pięć prostych, ale skutecznych technik:

Przestań myśleć czarno-białe
Czy masz tendencję do oznaczania rzeczy jako dobre czy złe? Dobry czy zły?

Bycie „pewnym” daje nam poczucie bezpieczeństwa, więc dążenie do pewności jest naturalne. Dlatego wiele osób nieświadomie szuka sposobów na wzmocnienie swoich przekonań, zamiast otwierać się na nowe sposoby myślenia.

W tych szybko zmieniających się i nieprzewidywalnych czasach problemem jest powiązanie poczucia bezpieczeństwa z jednym schematem myślenia. Bo kiedy coś nie pójdzie zgodnie z planem, rzucisz się na pętlę.

Umiejętność adaptacji to umiejętność niezbędna, aby przejść przez trudne sytuacje.

Nie bój się eksperymentować i popełniać błędów
Jak się okazuje, badania pokazują, że popełnianie błędów to właściwie dobra rzecz.

Według Harvard Business Review „badania pokazują, że kierownicy, którzy stosują konwencjonalne, systematyczne podejście do rozwiązywania problemu z rozpoznawaniem wzorców, często wolniej znajdują rozwiązanie niż ci, którzy sprawdzają swoje założenia, świadomie popełniając błędy”.

Strach przed porażką powstrzymuje cię przed stawianiem sobie wyzwania, podejmowaniem ryzyka i wykorzystywaniem pełnego potencjału.Przyjmij mentalność uczenia się
W porządku jest to przyznać, kiedy czegoś nie wiesz. Jeśli nie zadajesz pytań, jak chcesz się uczyć i rozwijać? Kiedy potrafisz dokonać tej zmiany mentalnej, będziesz w stanie radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami i skuteczniej radzić sobie ze zmianami.

Na przykład załóżmy, że publikujesz artykuł na Facebooku i ktoś komentuje z poprawką. Zamiast się bronić, możesz podziękować im za nowe informacje.

Badania to potwierdzają. Nastawienie na rozwój poprawia osiągnięcia.

Sukces polega mniej na tym, co wiesz, a bardziej na tym, jak dobrze możesz się nauczyć i udoskonalić swoje umiejętności. Chodzi o to, jak ciężko pracujesz, jak chcesz poszerzyć swoje myślenie i przekraczać intelektualne granice.Przyjmij stan „stawania się”
W bestsellerze Michelle Obama Becoming wyjaśnia, w jaki sposób nieustannie rozwijamy się w bardziej autentyczny sposób. To proces, który trwa. Innymi słowy, wszyscy jesteśmy w toku i zamiast walczyć ze zmianami, musimy ogarnąć przypływy i odpływy życia.

Była Pierwsza Dama pisze: „nawet jeśli nie jest ładna ani idealna. Nawet jeśli jest bardziej realne, niż byś chciał. Twoja historia jest tym, co masz, co zawsze będziesz mieć ”.

Aby przyjąć stan „stawania się”, musisz zaakceptować wrażliwość. Oznacza to utratę czujności i pokazanie, kim naprawdę jesteś. Wszyscy boimy się osądzenia i odrzucenia, ale jeśli nie zrobisz skoku wiary, nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć swojego pełnego potencjału i stać się tym, kim jesteś.

Co najważniejsze, dobrze jest przyznać, że nie masz tego wszystkiego razem. Jesteś tylko człowiekiem! Kiedy poczujesz, że wątpisz w siebie, pamiętaj, że jesteś w drodze do odkrywania siebie i nie bądź dla siebie taki surowy.

Odpuść sobie potrzebę posiadania racji
Czy jesteś otwarty na różne perspektywy? Czy zachęcasz innych do otwartej i szczerej opinii? Jeśli chcesz mieć „rację”, utrudnisz sobie rozwój osobisty i zawodowy. Przyjmując nowe spostrzeżenia i otwierając się na błędy, faktycznie staniesz się mądrzejszy.

W rzeczywistości stajesz się mądrzejszy dzięki próbom i błędom. Inteligencja rośnie poprzez wysiłek.

„Kiedy popełnisz błąd lub otrzymasz krytyczną informację zwrotną, nie panikuj” - mówi dr Kelly McGonigal. „Potraktuj to jako okazję do nauki i pamiętaj, że proces„ porażki ”- kiedy chcesz zwrócić na to uwagę - często prowadzi do największych sukcesów”.

Możliwość dostosowania się do zmian pozwala skutecznie radzić sobie z pojawiającymi się problemami i odpowiednio dostosowywać strategię. Czasami wszystko pójdzie zgodnie z planem, a czasami nie. A kiedy tego nie robią, jest to okazja do nauki i rozwoju.

Elastyczność to umiejętność, do której wszyscy powinniśmy dążyć. Kiedy już to opanujemy, będziemy mniej stresować i bardziej cieszyć się życiem!
Poprzedni artykuł Mentol: co to jest, jak działa i korzyści zdrowotne
Następny artykuł Olejek eukaliptusowy: historia, korzyści zdrowotne i nie tylko