Przejdź to treści
Aromaterapia

Czy aromaterapia naprawdę działa?

Gasisz światło, wyciszasz telefon i przez kilka minut masujesz skórę olejkiem lawendowym. A może medytujesz rano z zapachem drzewa herbacianego lub tymianku unoszącym się z dyfuzora olejku.

Te praktyki są przyjemne. Istnieją dowody na to, że niektóre aspekty tych rytuałów - zwłaszcza medytacja i masaż - są uzasadnione dla zdrowia.

Ale jeśli chodzi o wdychanie lub wcieranie aromatycznych olejków roślinnych, fakt, że doświadczenie jest przyjemne, nie czyni go terapeutycznym, mówi dr Edzard Ernst, były kierownik medycyny komplementarnej na University of Exeter w Wielkiej Brytanii. Ernst opublikował dwa badania przeglądowe - jedno w 2000 r., a drugie w 2012 r. - dokładnie badające wpływ aromaterapii na zdrowie. Jeśli chodzi o uspokajanie nadciśnienia, depresji, lęku, bólu i objawów demencji, Ernst nie znalazł żadnych „przekonujących” i "obalających" dowodów na to, że aromaterapia przynosi jakiekolwiek korzyści lub nie.

„Aromaterapeuci twierdzą, że określone olejki mają określone skutki zdrowotne” - mówi. „Moim zdaniem to niewiele więcej niż myślenie życzeniowe”.

Inni eksperci medycyny komplementarnej wyrażają podobne obawy. „Było kilka małych badań pokazujących, że aromaterapia może być korzystna w łagodzeniu lęku” - mówi dr Tieraona Low Dog.

Ostatnie badania wykazały, że olejek lawendowy poprawia tolerancję na ból, a olejek imbirowy obniża poziom nudności po operacji. Inne badanie wykazało, że balsam zawierający melisy łagodzi pobudzenie u osób cierpiących na ciężką demencję.

Inna kwestia związana z tego rodzaju badaniami dotyczy czegoś, co naukowcy nazywają „oczekiwaniem”. Jeśli uważasz, że wąchanie rozmarynu lub eukaliptusa ożywi Cię lub złagodzi, Twoje oczekiwania mogą przynieść korzyści w postaci placebo, które pochodzą z mózgu, a nie z esencji roślinnych, które wdychasz. Tego rodzaju zakłócające zmienne są powszechne w badaniach nad aromaterapią, mówi Ernst.

Nie wszyscy zgadzają się z jego wnioskami. Badania przeprowadzone przez Gerharda Buchbauera z Uniwersytetu Wiedeńskiego sugerują, że niektóre olejki eteryczne mogą aktywować centralny układ nerwowy w sposób, który może zwiększyć uwagę, wyostrzyć myślenie i poprawić sen.

Prace Buchbauera i innych pokazują, że niektóre roślinne olejki eteryczne zawierają lotne związki organiczne, które mogą powodować niepożądane skutki uboczne. W raporcie New England Journal of Medicine powiązano niektóre związki zawarte w olejku z lawendy i drzewa herbacianego z ginekomastią.

Roślinne chemikalia i oleje to „bardzo silne substancje”, które mogą wywoływać niepożądane zdarzenia, w tym reakcje alergiczne, mówi Paul Posadzki, pracownik naukowy na brytyjskim Plymouth University.
Kominiki zapachowe backflow do aromaterapii


Posadzki, współpracując z Ernstem, odnalazł szereg studiów przypadku opisujących złe reakcje na produkty aromaterapeutyczne, w tym wysypki skórne czy stany zapalne po zastosowaniu balsamów czy balsamów. 

Żeby było jasne, większość badań nad aromaterapią nie ujawnia żadnych niepożądanych reakcji. Nawet Posadzki mówi, że nie radzi ludziom unikać aromaterapii. Ale kiedy zbierzesz wszystkie istniejące badania razem, pozostanie wiele pytań bez odpowiedzi. (Prawie każde badanie aromaterapii kończy się wezwaniem do dalszych badań.)

Na razie jednak można śmiało powiedzieć, że nauka o korzyściach zdrowotnych aromaterapii jest w najlepszym przypadku niejednoznaczna. Aromateriapia posiada wielu zwolenników i przeciwników którzy są przekonani do swoich racji i korzyści płynących ze stosowania aromaterapii. Z pewnośćią można wskazać iż każdy czynnik zewnętrzy mając kojący i uspokający wpływ na nasze somopoczucie odziałuje w sposób pozytywny na nasze zdrowie. 

Sprzwdź jakie produkty do aromateriapii warto stosować - przeglądaj produkty >>

 

 

Poprzedni artykuł Kadzidełka stożkowe do kominków BackFlow
Następny artykuł Idealny prezent na Walentynki.