Przejdź to treści
7 korzyści z bycia towarzyskim

7 korzyści z bycia towarzyskim

7 korzyści z bycia towarzyskim (i jak wykorzystać swoją ekstrawertyczną stronę)
Uważasz się bardziej za introwertyka czy ekstrawertyka? Może gdzieś pośrodku?

Jeśli nie masz pewności, w którym miejscu widma wypadasz, rozwiąż ten quiz.

Chociaż nie ma nic złego w byciu nieśmiałym i powściągliwym, nie można zaprzeczyć, że otwarta osobowość zabierze Cię daleko w życie. Oto zalety bycia ekstrawertykiem:

Większy sukces zawodowy
Badania pokazują, że bycie otwartym daje przewagę w miejscu pracy. Ekstrawertyczni ludzie są bardziej motywowani nagrodami, lepiej wykonują swoją pracę i zarabiają więcej niż ich introwertyczni koledzy.

W rzeczywistości większość liderów to ekstrawertyki. W rzeczywistości 96% kadry kierowniczej ma otwarte osobowości. Im wyżej wspinasz się po drabinie korporacyjnej, tym większa szansa na spotkanie ekstrawertyków.

Szczęśliwiej i zdrowiej niż większość ludzi
Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, kiedy uczestnicy zachowują się bardziej ekstrawertycznie, czują się szczęśliwsi. Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że zachowania towarzyskie mogą sprzyjać dobremu samopoczuciu. Istnieje bezpośredni związek między byciem społecznym a pozytywnym afektem - skłonnością osoby do przeżywania pozytywnych emocji i interakcji z innymi w bardziej pozytywny sposób.

Dobra umiejętność poruszania się w trudnych sytuacjach społecznych
Nie znasz nikogo w pokoju? Nie ma problemu. Interakcja z nieznajomymi nie przeraża osoby wychodzącej. Ekstrawertycy, przyjaźni i angażujący, rozwijają się na imprezach sieciowych i mają talent do sprawiania, by ludzie czuli się swobodnie w różnych środowiskach społecznych.

Lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach
Osoby wychodzące są z natury bardziej optymistyczne. Dzięki temu radzą sobie z wyzwaniami w zdrowszy i bardziej produktywny sposób. Kiedy dzieje się coś stresującego lub nieoczekiwanego, ekstrawertyczni ludzie nie idą od razu do najgorszego scenariusza, jaki sobie wyobrażają. Zachowują spokój, zastanawiają się nad możliwymi rozwiązaniami i wierzą, że wszystko się ułoży.

Łatwo nawiązuj nowe połączenia
Ekstrawertycy rozwijają się w środowiskach społecznych, czerpiąc energię z otaczających ich ludzi. Na przyjęciu prawdopodobnie przechodzą od grupy do grupy i rozmawiają ze wszystkimi. W pracy to oni nie wahają się zabrać głosu podczas spotkań i lubią współpracować ze swoim zespołem.

Częściej doświadczaj pozytywnych emocji
Jak wspomniano powyżej, istnieje związek między byciem społecznym a pozytywnym afektem, który definiuje się jako „stopień, w jakim jednostka subiektywnie doświadcza pozytywnych nastrojów, takich jak radość, zainteresowanie i czujność”.

„Warto kultywować pozytywne emocje, nie tylko jako same stany końcowe, ale także jako środek do osiągnięcia rozwoju psychologicznego i poprawy samopoczucia w czasie” - informuje Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Ciekawostka: czy wiesz, że pozytywne emocje mogą pomóc uchronić Cię przed wypaleniem zawodowym?

Wysoka inteligencja emocjonalna
Jeśli jesteś towarzyski, jesteś także osobą kontaktową. Potrafisz porozumiewać się werbalnie i niewerbalnie, co czyni Cię biegłym w czytaniu innych i odpowiadaniu na ich potrzeby emocjonalne. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej (EQ) są w stanie łączyć się z innymi na głębokim i znaczącym poziomie, dzięki czemu mogą cieszyć się satysfakcjonującymi związkami.

W rzeczywistości IQ stanowi tylko około 10% sukcesu zawodowego i osobistego. Reszta to inne czynniki, w tym EQ. Menedżerowie ds. Rekrutacji używają nawet testu EQ do sortowania potencjalnych kandydatów.

Chcesz być bardziej towarzyski? Wypróbuj te 3 wskazówki
Rdzeniem towarzyskiej osobowości jest pewność siebie. Istnieje jednak wiele nieporozumień dotyczących zaufania, co to znaczy i jak je zdobyć.

Największym mitem jest to, że pewność siebie jest cechą osobowości. To nie jest. To umiejętność, co oznacza, że ​​można się jej nauczyć i rozwijać ją z biegiem czasu. Aby pomóc Ci zacząć, zapoznaj się z tymi trzema prostymi, ale skutecznymi technikami:

Skoncentruj się bardziej na łączeniu się z ludźmi, a mniej na imponowaniu im
Chęć bycia lubianą jest ludzką naturą, ale towarzyscy ludzie nie przejmują się tak bardzo opiniami innych. Rozumieją, że niektórym się spodoba, innym nie i akceptują to.

Aby połączyć się z innymi, musisz poczuć się komfortowo we własnej skórze. To naturalnie zwiększy Twoją pewność siebie. To niesamowicie wyzwalające, kiedy możesz dokonać tej mentalnej zmiany.

Podnieś swoją samoświadomość
Samoświadomość to poznanie siebie na najgłębszym poziomie. Co Cię motywuje? Jakie są Twoje wartości i przekonania? Silne poczucie samoświadomości pozwala ci podążać za swoim celem i prowadzić autentyczne, satysfakcjonujące życie. Poznanie siebie jest kluczem do prawdziwego łączenia się z innymi.

Przestań się wahać i zacznij działać
Kiedy ktoś zaprosi Cię na imprezę, powiedz tak! Nie martw się, ile osób znasz. Nie myśl o tym, czy będziesz się dobrze bawić, czy nie. Zamiast zbytnio się zastanawiać i szukać wymówek, zacznij przyzwyczaić się do mówienia tak i podejmowania działań. Ta prosta sztuczka mentalna w naturalny sposób zwiększy twoją pewność siebie.

Następnym razem, gdy złapiesz się na wahaniu, pamiętaj o sile reguły pięciu sekund. Mel Robbins, mówca motywacyjny i autor The 5-Second Rule, wyjaśnia naukę, dlaczego tak ważne jest podjęcie działań już teraz.

„Jeśli masz impuls do działania w celu osiągnięcia celu, musisz fizycznie poruszyć się w ciągu 5 sekund, inaczej twój mózg zabije ten pomysł” - mówi.

Nasze mózgi są zaprojektowane z myślą o krótkotrwałej satysfakcji, a nie długoterminowym zysku. Jest zaprogramowany tak, aby nas chronić, niezależnie od tego, czy jest to realne zagrożenie, czy domniemane.

I tak w chwili, gdy się wahamy - a podjęcie decyzji zajmuje więcej niż pięć sekund - w nowej, przerażającej lub niepewnej sytuacji, nasz mózg wkroczy i nas powstrzyma.

Gotowy do przetestowania tych wskazówek?
Masz to!

Poprzedni artykuł 5 sposobów, aby być bardziej otwartym
Następny artykuł 7 książek, które rozszerzą twój umysł